Jackson Pollock, urodzony w Cody, 28 stycznia 1912 roku, w stanie Wyoming; Artysta reprezentujący ekspresjonizm abstrakcyjny.
Charakterystyczny dla Pollocka styl malarstwa, to własna i wypracowana technika, zwana drippingiem, polegająca na pozornie nieregularnym „chlapaniu” farbą na płótno rozłożone na podłodze. Artysta chciał w ten sposób być bliżej sztuki, którą tworzył. Rozpryskujące się cząsteczki farby „ przypadkiem” lądujące na płótnie, to charakterystyczna maniera Pollocka, zwana malarstwem akcji lub gestu.
W swoich pracach odszedł od sztuki figuratywnej i rozwijał swój własny, unikatowy styl. Niecodzienne podejście do sztuki zaowocowało licznymi dziełami malowanymi m.in. mchem, palcami, patykami czy podziurawioną puszką farby. Moje malarstwo nie pochodzi ze sztalug. Rzadko bywa, abym przed malowaniem rozciągał płótno. Chętnie przytwierdzam je do muru albo rozpościeram na podłodze.
Swoje dzieła pozbawiał linii prostych i jakichkolwiek wzorów geometrycznych. Pollock dążył do tego, by wedle jego słów „Obrazy żyły swoim własnym życiem” bez ingerencji techniki czy sztuki. „Ja tylko pomagam im się ujawnić”- tłumaczył, opisując swoje dzieła.Na płótnach rozsiane są widoczne znaki i litery, można rzec, fragmenty doświadczeń, wykraczających poza granice postrzegania. Doświadczenia nie dające się przedstawić, w sposób prosty i równoznaczny. Na wielu obrazach artysty, wyróżnić można charakterystyczne cechy, takie jak: tonacja monochromatyczna lub wielobarwność.
Wbrew pozorom, Pollock nieustannie analizował swoje własne ruchy i na każdym etapie zamierzonej wcześniej kompozycji, musiał zmagać się z ryzykiem braku równowagi i „nutką” zwątpienia. Często zmieniał style i techniki, inspirując się kolejno dziełami Picassa z końca lat dwudziestych, Miro, twórczością Massona, z której przyswoił malarstwo gestu i Picabia (od którego zaczerpnął przejrzystość barw). Mitologia i sztuka Indian to również źródło artystycznych inspiracji Pollocka. Świat symboliki życia czy płci, opisywany przez Junga I Freuda to główne motywy, pobudzające artystę do działania.
Ekspresjonizm abstrakcyjny wyrażany przez Jacksona Pollocka na stałe przejdzie do historii po przez dzieła: „Męski-żeński”, „Stenogram”, „Kobieta księżycowa przecina krąg”, „Strażnicy na ulicy”, „Wilczyca”, „Klucz”, „Połyskująca substancja”, „Herbatka”, „Katedra”, „Jesienny rytm nr 30”czy„Wielkanoc i Totem”.
Co interesujące, w domu aukcyjnym Sotheby’s sprzedano obraz Pollocka No. 5, 1948 , który osiągnął cenę 140 mln dolarów i przez pięć następnych lat, był najdroższym konsygnowanym dziełem sztuki.
Jackson Pollock całe życie zmagał się z alkoholizmem, poddając się nawet terapii psychiatrycznej, mającej wyleczyć go z nałogu. Niestety, w 1956 nie wygrał z „utrapieniem”, ginąc w wypadku samochodowym.
Posted 8 months ago
Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach akcji #NGOreagujeOdpowiedzialnie uruchamia na portalu Odpowiedzialnybiznes.pl podstronę, aktualizowaną o informacje na temat zaangażowania organizacji pozarządowych w pomoc osobom, organizacjom i instytucjom. [Link]
Posted 8 months ago
Pracodawcy przyznają, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdecydowanej większości prowadzonych przez nich biznesów, jednak 18% widzi w nim szansę na rozwój swojej firmy. [Link]
Posted 9 months ago
Marka Pilkington wprowadza dodatkową funkcjonalność do swojej aplikacji z projektami referencyjnymi. Aplikacja po aktualizacji została zintegrowana z aplikacjami mapowymi. [Link]