Zamek w Kumamoto zaliczany jest do jednego z trzech najpiękniejszych zamków w Japonii. (dwa pozostałe, najpiękniejsze to zamki w Osace i w Nagoi) Zaliczany jest do kategorii – hirajama jiro – czyli położonych „na wzgórzu w terenie otwartym” . Nazywany jest „Zamkiem pod drzewami Ginko”
W XVI wieku zadanie rozbudowy zamku w Kumamoto, powierzono najbardziej utalentowanemu architektowi – Kato Kiyomasa, który był jednocześnie był on samurajem, znakomitym dowódcą wojskowym wojsk Tokugawy. Jak na tamte czasy, postacią niezwykle barwną. Jedną z jego rozrywek było polowanie na tygrysy z włócznią w ręku. Kato był właścicielem Kumamoto oraz połowy prowincji Higo. Znakomicie znał ten teren i wszelkie lokalne uwarunkowania.
Zamek został ulokowany w pomiędzy rzekami: Iseri oraz Shira na ogromnym terenie w samym centrum Kumamoto. Forteca ma najdłuższy mur obronny w konstrukcji japońskich zamków obronnych; liczy ponad 240 metrów. Nazywa się – „Naga Bei” czyli najdłuższy mur. W tamtych latach zamek ten miał: sto dwadzieścia studni, czterdzieści dziewięć wież obronnych, osiemnaście wież bramowych, dwadzieścia dziewięć wrót bramowych wpasowanych w mury obronne. Wysoki na ponad 30 metrów donżon Jego piękno wynika między innymi z kontrastowości ciemnych murów, pomalowanych na czarny kolor drewnianych fragmentów ścian do utrzymanych w białej tonacji różnych elementów elewacji.
Prawdziwy i ostatni chrzest bojowy fortyfikacja ta przeszła podczas buntu w Satsumie. Było to powstanie samurajów skierowane przeciwko nowym porządkom ery Meiji (zaczęła się w 1868 roku, skończyła w 1912)
Największa i jednocześnie ostatnia rebelia samurajów przeciwko Epoce Światłych Rządów. Czasie gruntownych przemian społecznych, politycznych, gospodarczych, kulturowych, modernizacji kraju dokonywanej pod wpływem i na wzór zachodnich państw. Przemiany te w bardzo dużym stopniu dotyczyły również samurajów – ludzi – całe życie szkolących się do walki których nie można było przekwalifikować zawodowo na: urzędników, nauczycieli, sprzedawców czy znawców kaligrafii. Nastrój tamtych lat bardzo dobrze oddaje film „Ostatni samuraj” z Tomem Cruisem w roli głównej.
W czasie tego powstania zamek został mocno zniszczony; spalono prawie wszystkie wieże; zasypano studnie. Dopiero w 1960 roku przystąpiono do poważnych prac renowacyjnych.
Zajmując się zamkiem w Kumamoto koniecznie trzeba wspomnieć osobę Miyamoto Musashi autora traktatu „Gorin No Sho” czyli „Księga Pięciu Kręgów” będącą m.in zbiorem zasad strategicznych obowiązujacych w czasie walki ale także w normalnym życiu. Musashi zmarł na zamku w Kumamoto; został pochowany w niedalekiej miejscowości – Musashizuka.
W kwietniu 2016 roku na wyspie Kyushu w okolicach Kumamoto miało miejsce silne trzęsienie ziemi. W jego wyniku w mieście zostało zniszczony około tysiąca budynków w tym również zamek. Gdy byłem tam w czerwcu 2017 mogłem oglądać go jedynie z oddali. Jak widać na zdjęciach, które tam zrobiłem, zamek w Kumamoto został mocno zniszczony.
Prace remontowe będą pewnie trwały kilka następnych lat.
Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i tym samym podlegają ochronie prawnej – fot. Jerzy Ciszewski
Posted 8 months ago
Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach akcji #NGOreagujeOdpowiedzialnie uruchamia na portalu Odpowiedzialnybiznes.pl podstronę, aktualizowaną o informacje na temat zaangażowania organizacji pozarządowych w pomoc osobom, organizacjom i instytucjom. [Link]
Posted 8 months ago
Pracodawcy przyznają, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdecydowanej większości prowadzonych przez nich biznesów, jednak 18% widzi w nim szansę na rozwój swojej firmy. [Link]
Posted 9 months ago
Marka Pilkington wprowadza dodatkową funkcjonalność do swojej aplikacji z projektami referencyjnymi. Aplikacja po aktualizacji została zintegrowana z aplikacjami mapowymi. [Link]