Podczas zakończonych właśnie w Nowym Yorku, targów sztuki Armory Show, a które miałem okazję oglądać, natknąłem się na galerię wysatwiającą m.in. prace Wayne Thiebaud. Z pewnością wszyscy, którzy w jaki sposób interesują się sztuką, musieli „gdzieś/kiedyś” zobaczyć jego prace. Spędziłem dłuższą chwilę w tym miejscu, oglądając kolorowy świat Thiebaud; choć wystawiono obrazy obrazujące (nie ciastka) łososia o raz duże narzędzie do cięcia poważnych spraw. Może był to świadomy wybór kuratora tej galerii aby uciec od wizerunku „malarza ciastek i torcików) A może było inaczej ? Może wszystkie zostały wykupione !
Wayne Thiebaud urodził się 15 listopada 1920 roku, amerykański malarz, znany ze swoich kolorowych prac przedstawiających pospolite przedmioty- ciasta, szminki, puszki z farbą, stożki z lodami, torty i hot-dogi. Związany jest z ruchem pop art z uwagi na swoje zainteresowania przedmiotami kultury masowej, chociaż jego wczesne prace wykonane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych -wydaje się – nieznacznie wyprzedzały dzieła klasycznych artystów pop.
Thiebaud używa ciężkich pigmentów i przesadzonych kolorów by podkreślić malowany przedmiot. Mocno zdefiniowane cienie charakterystyczne dla reklam są prawie zawsze uwzględnione w jego malarstwie. Mówi się, że nigdy nie powinno zaczynać się dnia od ciasta, ale właśnie któregoś dnia, czterdzieści lat temu Wayne Thiebaud, namalował na płótnie ciasto i tak zaczęła się jego kariera.
W 1961 roku wędrując po Maddison Avenue odwiedzał praktycznie każdą galerię sztuki, aż dotarł do jednej, w której kuratorem był Allan Stone. Kiedy wszedł do środka zapytano go, w czym mogą mu pomóc. Ale artysta odpowiedział, że chciałby tylko odpocząć. Konwersacja rozwinęła się i padło kolejne pytanie, co Wayne ma w dużej teczce na ramieniu. Wyjął z teczki obrazy i wspólnie z galerią powiesili na jej ścianie. Właściciel widząc obrazy z ciastami, na wstępie pomyślał, że artysta jest dziwakiem. Jednak po pewnym czasie uznał je za wyjątkowe. W 1962 roku zorganizowana została wystawa artysty i od razu wywołała sensację, nawet Muzeum Modern of Art kupiło jeden z obrazów Thiebaud’a. Kolejno ludzie zaczęli kupować obrazy z ciastami.
Jego kariera rozwinęła się błyskawicznie. Jeden z obrazów artysty został sprzedany za 1,7 mln dolarów. Thiebaud chciał, aby na twarzach ludzi patrzących na jego obrazy, pojawiał się uśmiech. Inaczej nie miało by to sensu. Za swoją twórczość malarską został nagrodzony przez National Academy of Art.
Posted 8 months ago
Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach akcji #NGOreagujeOdpowiedzialnie uruchamia na portalu Odpowiedzialnybiznes.pl podstronę, aktualizowaną o informacje na temat zaangażowania organizacji pozarządowych w pomoc osobom, organizacjom i instytucjom. [Link]
Posted 8 months ago
Pracodawcy przyznają, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdecydowanej większości prowadzonych przez nich biznesów, jednak 18% widzi w nim szansę na rozwój swojej firmy. [Link]
Posted 9 months ago
Marka Pilkington wprowadza dodatkową funkcjonalność do swojej aplikacji z projektami referencyjnymi. Aplikacja po aktualizacji została zintegrowana z aplikacjami mapowymi. [Link]