Każdy z nas kto pamięta tamte czasy – moment przełomu historycznego, obalenie systemu, wprowadzanie nowego i bardziej sprawiedliwego ładu społecznego – myśli dziś, jesteśmy wolni. Dla każdego z nas w tamtych czasach wolność miała inny wymiar, inny ma dziś. Ja wiem, że gdyby nie tamci ludzie, tamte dni, tamte decyzje nie miałbym tego wszystkiego co mam dziś; mam bardo dużo – w pozytywnym słowa znaczeniu, robię co chce, co mi się podoba i co uznaję czasami za ważne, czasami fajne; znaczy mam wolność. Dostałem ją 25 lat temu. Bardzo Wam wszystkim dziękuję, dziękuję również sobie.
Bądźmy z tego wszystkiego bardzo dumni !
Tamte dni stają się coraz bardziej odległe; coraz mniej pamiętamy tamte gorące wydarzenia. Ja również przed oczami mam klatki filmu roku 1989, ciepłego dnia na Placu Konstytucji w Warszawie, entuzjazm ludzi tam zgromadzonych. Tam w kawiarni „Niespodzianka” mieścił się sztab wyborczy „Solidarności”. Miejsce wyklejone plakatami, zasypane ulotkami i ludźmi. Pamiętam tę radość, płynącą szeroką i długą falą; śmiechy, okrzyki, toasty… bardzo wiele też zapomniałem – to normalna rzecz. Jak wielu innych moich rodaków skupiony na tym co dziś i tym co jutro.
Osobiście cieszę się, że Kancelaria Prezydenta RP oraz studio „Film Produkcja” zrealizowali wspólny projekt filmowy. Niezwykle ważny bo dokumentujący naszą historię ustami nasz rodaków, którzy odpowiadają na bardzo proste pytanie.
Bezpośrednim pretekstem było wczorajsze (3 czerwca 2014) wręczenie Nagroda Solidarności, którą z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; odebrał ją Mustafa Dżemilew. To wydarzenie stało się dla twórców ze studia FILM PRODUKCJA pretekstem do stworzenia krótkiego filmu dokumentalnego, w którym 36 znanych Polaków odpowiada na pytanie, o to jakie znaczenie ma dziś dla nich słowo „solidarność”. 36 wyjątkowych rozmówców i tylko jedno pytanie.
Czesław Mozil, Anna Mucha, Wojciech Modest Amaro, Jarosław Kuźniar, Jacek Santorski, Janina Ochojska, Beata Pawlikowska, Agnieszka Graff, Michał Rusinek Aga Zaryan czy Jacek Żakowski – to tylko niektórzy z rozmówców, którzy zgodzili się podzielić refleksją na temat rozumienia terminu „solidarność” i kondycji polskiego społeczeństwa w jego kontekście. Warty wsłuchać się w te wypowiedzi ponieważ są: piękne, mądre, głębokie. Opisują nas i nasz świat mimo tego, że „bazą” wyjściową jest sowo – „Solidarność”. … tak nadwyrężane przez różnych w ostatnich latach
To Słowo „solidarność” przecież od dekad poprzedza polską wolność – to powstanie ruchu związkowego „Solidarność” zapoczątkowało drogę ku III RP, wszyscy pamiętamy hasło „Nie ma wolności, bez solidarności”, a i teraz Nagroda Solidarności zostanie wręczona w przededniu obchodów 25-lecia wolności. Mimo to „solidarność” wydaje się istnieć w cieniu wolności.
Z rozmów z bohaterami filmu wyłania się intrygująca społeczna diagnoza. Bohaterowie, choć doświadczeni i świadomi swego miejsca w społeczeństwie, nie dają jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie o osobistą i społeczną diagnozę „solidarności”. Zamiast tego stawiają pytania, na które muszą odpowiedzieć ci, którym zależy na Polsce i Polakach.
Pierwsza wersja filmu ma 9 minut, a powstała z kilkunastu godzin materiału.
„Nasz film to eksperyment. Jesteśmy ciekawi na ile w świecie nowych mediów taka rozmowa na tematy fundametnalne jest możliwa” – mówi pomysłodawca projektu, Mateusz Kirstein, dyrektor zarządzający Film Produkcji. Reżyserką projektu jest Aleksandra Terpińska, wielkorotnie nagradzana w Polsce i za granicą za film „Święto Zmarłych”. „Mamy nadzieję na wywołanie dyskusji” – dodaje.
Film jest przeznaczony do swobodnej dystrybucji przez media, autorzy proszą jedynie o zaznaczenie autorstwa materiału: producenta, reżysera oraz o informowanie odbiorców o patronacie Prezydenta RP nad projektem.
Posted 8 months ago
Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach akcji #NGOreagujeOdpowiedzialnie uruchamia na portalu Odpowiedzialnybiznes.pl podstronę, aktualizowaną o informacje na temat zaangażowania organizacji pozarządowych w pomoc osobom, organizacjom i instytucjom. [Link]
Posted 9 months ago
Pracodawcy przyznają, że COVID-19 jest zagrożeniem dla zdecydowanej większości prowadzonych przez nich biznesów, jednak 18% widzi w nim szansę na rozwój swojej firmy. [Link]
Posted 9 months ago
Marka Pilkington wprowadza dodatkową funkcjonalność do swojej aplikacji z projektami referencyjnymi. Aplikacja po aktualizacji została zintegrowana z aplikacjami mapowymi. [Link]