Po wielu latach, dotarłem wreszcie do „Guernica”, chyba, najsłynniejszego obrazu Pablo Picasso. Słowo „chyba” jest oczywiście bezpiecznikiem – cała jego twórczość jest genialna. „Guernica” ma swoje drugie, bardzo poważne dno – czyli historię niewinnego i bez żadnego sensu zbombardowanego miasteczka.
Dla wszystkich tych dla których sztuka jest pasją, hobby … czy też jak nazwać to zainteresowanie … obejrzenie tego dzieła … jest czymś na kształt „zawodowego” obowiązku; dla mnie również nim było. W tym celu udałem się do Muzeum Reina Sofia w Madrycie.
Skonfrontowałem się z tym obrazem.
Zadziwiła mnie refleksja, że chyba nie wierzę w wychowawczą rolę tego dzieła. W tą przestrogę przed: okrutną, złą i niesprawiedliwą wojną. Oczywiście na bieżące potrzeby mas mediów, przewodników, opisów internetowych to dzieło sztuki prezentowany jest jako artystyczna kwintesencja okrucieństwa, przestroga przed militarystycznymi ambicjami, tragedii ludzi przypadkiem zaplątanych w takie wydarzenie. Oczywiście de facto nim jest. Mam wrażenie, że wtedy gdy Picasso tworzył to dzieło, spełniało oni inną rolę aniżeli ma przypisaną dziś.
Jest to nasza wina. Dzieje się pewnie tak, że nasza świadomość, wrażliwość i odporność na ból, każdego dnia – wraz z kolejnym wydaniem telewizyjnych wiadomości i doniesieniami z różnych frontów walki – jest dewaluowana; my sami stajemy się coraz bardziej impregnowani na tego typu, złe wiadomości.
Dziś wszystkie wojny świata mamy u siebie w domu. Wyświetlane są w telewizorze.
Okazuje się więc,ze nie ma więc żadnych, zasadniczych i skutecznych przestróg przeciwko wszczynaniu kolejnych wojen Nawet Picasso oraz on w szczególności nie był w stanie tego nam zapewnić.
Picasso był był wybitnym artystą (a może nawet – najwybitniejszym) Wybitnym kobieciarzem, pijakiem oraz ogólnym znawcą życia. Wszystkie wymienione cechy nie są same w sobie złe; hmm w jego fachu … może były nawet bardzo dobre i ze wszech miar pożądane ? Osobiście widzę Pablo Picassa jako jednego z najwybitniejszych artystów nowych czasów (nowe = do dziś) …odkrywcze: spojrzenia, techniki, wizje, formaty, wyposażenia. wibracje. Wierzę w jego w jego historię, wizję, sztukę, poszczególne dzieła; jest wielką, duchową inspiracją
Guernica jest fantastycznym, wielowymiarowym, inspirującym dziełem sztuki. Ja jednak nie czuję siły przesłania w jaką wyposażył ten obraz Picasso w roku 1937.