Przyznaję się, że zanim tam się zjawiłem, nie miałem pojęcia, iż główna baszta zamku w Hirosaki została przesunięta o około 70 metrów. Operacja była konieczna, ponieważ w 2015 roku, rejon ten nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Kataklizmnaruszyło mury obronne w miejscu w którym stała główna wieża. KOnstrukcja ważąca 400 ton i wysoka na 14 metrów została umieszczona na platformie, poruszającej się po specjalnie ułożonych szynach. Ta poruszała się z prędkością 1 m. dziennie. Filmy nakręcone podczas tej operacji, a wyświetlane w muzeum zamku oraz dostępne na youtube, robią ogromne wrażenie. Zresztą, przepiękny zamek w Kumamoto uległ zniszczeniu, również w wyniku trzęsienia, ziemi rok później.
Japończycy nie odpuszczają w takich sytuacjach. Błyskawicznie zorganizowano akcję ratunkową, która miała ogólnokrajowy rezonans.. W Tokio na specjalnie ustawionych telebimach można było oglądać postępy związane z ratowaniem budowli. Między innymi wynikało to, że w Japonii jest zaledwie dwanaście zamków, które przetrwały burze dziejowe jako nietknięte. Cała reszta albo zostało odbudowana „od zera” (choćby zamek w Hiroshima, który znajduje się około dwóch i pół kilometra od epicentrum wybuchu atomowego – co do kamienia został zniesiony z powierzchni ziemi) albo restaurowana nowoczesna wersja starej wersji z betonowym wnętrzem, szerokimi schodami i windami, a wyglądem z „z epoki Edo”. Przykładem niech będzie zamek Czarnego Kruka w Okayama, który w 1945 roku, został zniszczony przez amerykańskie lotnictwo. Owszem fortyfikacja ta jest piękna i widowiskowo ulokowana na zakręcie rzeki Asahi. Po wojnie postawiono go od nowa.
Zamek Hirosaki znajduje się w prefekturze Aomori; ta leży na wschodniej końcówce Honsiu. Został zbudowany w okresie Edo – w 1611 roku. Decyzja o jego budowie zapadła po jednej z najważniejszych bitew w historii Japonii, bitwie pod Sekigaharą w 1600 roku. Wygrana Ieyasu Tokugawy na wiele wieków ustanowiła w Japonii, rządy jego rodziny. Ród Tokugawa władał krajem aż do restauracji Meiji – druga połowa XIX wieku. Zamek jest dziś symbolem miasta Hirosaki jak również 2600 drzew wiśni, rosnących wokół niego. Jak jest sakura-zensen (front kwitnienia wiśni) to dopiero jest wspaniały widok !
fot. Jerzy Ciszewski – jeden z siłowników, który przesuwał wieżę